V goriški občini slovenski državljani letno sklenejo okoli sto nepremičninskih pogodb, večinoma gre za
družine, ki v Novi Gorici ne najdejo ustreznega stanovanja. Tudi slovenska podjetja se vse bolj zanimajo za nakup industrijskih in obrtnih hal v Gorici in okolici, kjer je ponudba večja kot v Sloveniji.
Spreminjajoče se razmere na čezmejnem nepremičninskem trgu so bile tema posveta, ki ga je organiziralo Slovensko deželno gospodarsko združenje (SDGZ). Udeleženci so izpostavili pomanjkanje stanovanj v Novi Gorici, kar mnoge slovenske družine sili v nakup nepremičnin v Italiji.
Na fotografiji (iz leve proti desni): Matjaž Jakončič, RE/MAX nepremičninski posrednik, Udovič, direktor Zbornice za poslovanje z nepremičninami, Boris Kravanja, vodja agencije RE/MAX Nova Gorica, Boštjan Udovič, direktor Zbornice za poslovanje z nepremičninami, Pierluigi Sardelli, predsednik goriške sekcije združenja nepremičninskih agentov FIAP
Po podatkih združenja nepremičninskih agentov FIAP se v goriški občini letno sklene med 450 in 500 nepremičninskih pogodb, od tega okoli sto s slovenskimi državljani. Za strokovni komentar o cenah nepremičnin na obeh straneh meje smo se obrnili na Borisa Kravanja in Matjaža Jakončiča iz družbe RE/MAX Obala.
“V Novi Gorici so cene precej višje,” sta potrdila strokovnjaka iz RE/MAX Obala. “Stanovanje tam
stane med 2000 in 2500 evrov na kvadratni meter.” “V Gorici so cene nižje, je pa res, da so stanovanja starejša, predvsem v centru. V obnovo je treba več vložiti, vendar se kljub temu še vedno splača,” je poudaril Matjaž Jakončič.
Pred leti so italijanska podjetja odpirala svoje podružnice v Sloveniji, v zadnjih časih se dogaja obratno.
“Cene stanovanj v Gorici so občutno nižje kot v Novi Gorici, vendar je ponudba v zadnjih letih upadla,” je pojasnil Sardelli in pričakuje, da se bo s krčenjem ponudbe zvišala cena. Trenutno stane stanovanje v Gorici približno 900 evrov na kvadratni meter.
“Kolegi iz Slovenije mi pravijo, da se je pri njih precej povišala cena elektrike. Poleg tega je v Gorici in okolici precej več ponudbe, kar se tiče obrtnih in industrijskih hal,” je povedal Sardelli. Njegove besede je potrdila Barbara Kovic iz Zadružne kraške banke Trst Gorica. Sama se je ukvarjala s petimi oz. šestimi podjetji iz Slovenije, ki so se odločila za naložbo v Italiji. Pojasnila je, da podjetja iz Slovenije iščejo hale v bližini meje – v Gorici, Sovodnjah, Zagraju.
Poleg tega je povedala, da so 60 odstotkov letošnjih hipotekarnih posojil za nakup stanovanj oz. drugih nepremičnin zagotovili slovenskim državljanom. “Banke v Sloveniji slovenskim državljanom ne priznajo posojila, če kupujejo nepremičnino v Italiji,” je razložila in tudi sama potrdila, da je med slovenskimi državljani res veliko zanimanja za nakup nepremičnin v Italiji.
Ta trend kaže na vse večje povezovanje čezmejnega nepremičninskega trga in pomeni nove
priložnosti tako za slovenska podjetja kot za posameznike.