Imeti svoj dom so še zmeraj sanje skoraj vsakega Slovenca, saj ta izraža vrednost in pomen domačega okolja ter občutka lastništva nad lastnim bivališčem. Že naš stari slovenski pregovor pravi: “Ljubo doma, kdor ga ima.” Dom odraža željo po stabilnosti, varnosti in pripadnosti.
Tisti, ki so se kdaj spustili v proces nakupa nepremičnine, se zavedajo, da ta nikakor ni enostaven. Gre namreč za kompleksen postopek, ki zahteva skrbno načrtovanjem in preučevanje in pri katerem vas lahko napake stanejo veliko. V najboljšem primeru izgubo vašega dragocenega časa, živcev in slabe volje, v najslabšem pa celo same nepremičnine.
Ne glede na to za kakšno nepremičnino je nakup zahtevna naloga. Zato smo za vas pripravili par nasvetov, ki naj vam bodo v pomoč pri eni od največjih investicij.
Pred nakupom nepremičnine
Ko se odločate za nakup nepremičnine, se najprej seznanite s trenutnimi cenami na trgu in določite svoj finančni okvir ter kriterije kakšna mora nepremičnina biti. Če imate že kaj privarčevanih sredstev, vam bo to nakup nepremičnine olajšalo.
Podajte se v lov za svojo želeno nepremičnino tako, da preverite nepremičninske oglase na agencijah ter spletu. Preverite tudi pri prijateljih, znancih in sodelavcih če morda vedo za kakšno nepremičnino, ki bo na prodaj.
Ko najdete nepremičnino, ki ustreza vašim željam in sanjam, glede lokacije, velikosti in je v cenovnem rangu, ki si ga lahko privoščite, se dogovorite za ogled. Tudi če ima nagledana nepremičnina malce višjo ceno od vaše postavljene, naj vas to ne odvrne od ogleda, saj prodajalci po navadi ob postavljanju cene pustijo prostor za pogajanje.
Pri ogledu nepremičnine morate biti skrbni in pozorni na stvarne in pravne napake. Od prodajalca ali posrednika zahtevajte vse informacije o napakah. Veliko napak lahko preverite ob samem ogledu sami npr. ali so okna nova, ali pravilno tesnijo, ali je urejena elektrika, ali teče voda v pipah, ali so vidni sledovi vlage na stenah, ali je pohištvo poškodovano…
Za preverbo pravnih napak zahtevajte od lastnika in posrednika predložitev zemljiškoknjižnih izpiskov, izpisek iz Geodetske uprave in dokumente o morebitni cenitvi nepremičnine, hipotekah in podobno.
Pred podpisom pogodbe
Ko najdete nepremičnino, ki najbolj ustreza vašim kriterijem in željam pokažite, da ste resni interesent in se poskusite pogajati za znižanje cene. Če ste se podali na pot nakupa z nepremičninskim posrednikom, bo za pogajanje poskrbel sam in vas o izidu obveščal.
Preverite stroške nepremičnine kot so: ogrevanje, voda, elektrika upravni stroški, telekomunikacije, višino nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča in stroške ostalega vzdrževanja.
Najbolj pomembno pa je, da pred podpisom pogodbe preverite zemljiškoknjižno stanje nepremičnine. Lastnik, ki želi nepremičnino prodati, vam lahko kakšen pomemben podatek zamolči ali pa tudi sam zanj ne ve. Če ste se odločili za sodelovanje z nepremičninskim posrednikom si s tem ne rabite razbijati glave, saj bo posrednik preveril zemljiškoknjižno stanje.
Podatki iz zemljiške knjige so izjemno pomembni in vas ob nepravilnem razumevanju ali pomanjkanju znanja lahko privedejo do nevšečnosti. Če bi po nakupu nepremičnine bil sprožen pravni spor, se ne bi mogli sklicevati na to, da podrobnosti niste poznali. Nepremičninam, ki niso vpisane v zemljiško knjigo svetujemo, da se izognete ali prvo zahtevate vpis in se nato naprej dogovarjate o nakupu.
Najbolj varen nakup nepremičnine je, če je vanj vključena tretja stranka – nepremičninska družba. Nepremičninski posredniki so strokovnjaki, z obsežnim znanjem prava, prodaje in marketinga. Nakup nepremičnine, je prevelik finančni zalogaj da bi veljal rek » najcene je če človek vse v življenju dela sam«, ker vas lahko majhna napaka ali nepozornost lahko stane zelo veliko.
Pogodba
Na spletu najdete že kar veliko pogodb in jo načeloma lahko napišete tudi sami. Vendar vam tudi pri tem priporočamo pomoč strokovnjaka, saj je zelo pomembno da je pogodba napisana dobro. Najbolje je, da se v pogodbo vključi vse, kar ste se dogovorili s prodajalcem, jasno pa mora biti določen rok, datum plačila in datum prevzema nepremičnine.
Ko postanete lastnik nepremičnine, je pomembno vedeti, da dejanski lastnik postanete šele, ko se kot lastnik vpišete tudi v zemljiško knjigo.
Upamo, da smo vam z zgornjimi nasveti pomagali pri postopku nakupa nepremičnine. Pomembno je sodelovanje s strokovnjaki, da zagotovite, da bo vse urejeno zakonito in brez težav, vi pa boste lahko čim prej uživali v svojem novem domu.